Maratonul Ursoii ~ 2013

17 aug 2013 (sâm) Ieud, Maramures, Romania

La Ieud, sâmbătă, 17 august, s-a desfășurat cea de-a opta ediție a Maratonului Ursoii, singura competiție de alergare pe lungă distanță din Maramureș dedicată sportivilor amatori.

Opt concurenți, printre care un italian și un francez stabilit în Ieud,  s-au înscris în cursă, rezervată oamenilor puternici, încrezători în condiția lor fizică și psihică. Aceștia au avut de parcurs o distanță de circa 20 de kilometri.

Startul s-a dat la ora 9.00 dimineața din fața sediului Primăriei Ieud, iar concurenții au  avut  de urmat traseul: Plopșor, cantonul silvic, Solotruc, Gura Ursoii, Fundul Ursoii și  retur. Alergarea  s-a făcut  într-un cadru natural spectaculos, însă pe un traseu dificil, cu  mai multe porțiuni în pantă, ce a solicitat la maximum sportivii amatori participanți la  Maratonul Ursoii 2013.  Cu toții au trecut linia de sosire și chiar dacă nu au ajuns printre  primii au rămas cu satisfacția de a încheia istovitoarea competiție.

Pe locul întâi s-a  clasat Ștefan Libotean, un tânăr de 20 de ani din Baia Mare,  care a  fost cronometrat într-o oră, 11 minute și 49 de secunde. Acesta a fost  urmat de alți doi  băimăreni, Iuliu Victor Grec și Vasile Mirel Hreniuc.  Finish-ul a fost foarte strâns, pentru  că ocupanții locurilor de pe podium au fost despărțiți de câteva secunde. Premiile au fost în valoare de 1.000 de euro și  au constat în bani, cupe, tricouri. Locul 1  a fost  răsplătit cu 200 de euro, locul 2 cu 100 de euro, iar concurentul ajuns pe a treia  poziție  a fost  recompensat cu 50 de euro.  Premierea a avut loc în fața Primăriei Ieud,  fiind făcută de către primarul Nicolae David și Vasile Dunca.